Uzman Erbaş Mülakatlarına Giderken Gerekli Belgeler Nedir?

Sıradaki içerik:

Uzman Erbaş Mülakatlarına Giderken Gerekli Belgeler Nedir?

e
sv

Jandarma Uzman Çavuş, Astsubay, Subay Boy ve Kilo Tablosu

263 okunma — 27 Şubat 2022 17:35
jandarma-uzman-cavus-astsubay-subay-boy-kilo-tablosu

Jandarma personel alımı için yayınlanan ilanlarda adaylarda en çok kafaya takılınan ve bizlere soru yöneltilen bölüm jandarma boy kilo orantısı ne kadar olmalı? Uzman çavuş boy kilo orantısı ne kadar olmalı? Bayan astsubay boy kilo oranı kaçtır? gibi sorularınıza bu yazımızda yer vereceğiz.

Jandarma Uzman Çavuş, Astsubay, Subay Boy ve Kilo Oran Farkı Kaç Olmalıdır?

Boy ve kilo oranı beden kitle endeksi ile orantılı olmalıdır. Yani kısacası ne çok zayıf ne de çok kilolu olmamak gerekiyor. Özellikle zorlu arazilerde görev yapacak olan asker, polis gibi bedensel güce dayalı mesleklerde genellikle bu orantıların eşit olmasını beklemektedirler. Örnek vermek gerekirse uzman çavuş olmak isteyen bir adayın jandarma uzman çavuş kilo tablosuna göre 170 cm boyu, kilosu ise 55 kg’dır. Bu durumda tabloya baktığımızda bu aday jandarma boy kilo tablosu endeksine uymaktadır. Ancak bu aday 170 cm boyunda 54 kg olması durumunda jandarma boy kilo tablosu endeksine uymadığı için elenmektedir. Bunun yanında 170 cm boyunda bir adayın 76 kg olması durumunda yine elenmektedir. Ancak bizim verdiğimiz bu bilgiler tabloya göredir. Bunun yanında siz eğer boy olarak en alt 166 cm altında kalmadıysanız ve kilonuz ile 1 ya da 2 sayı fark varsa bunların bazıları gözardı edilebiliyor. Kısacası tek amaç adaya bakıldığında bu görevi bedensel olarak yerine getirip getiremeyeceği gözlenmektedir.

Jandarma Uzman Çavuş, Astsubay, Subay Boy ve Kilo Tablosu

Jandarma uzman çavuş, astsubay, subay boy kilo tablosu aşağıdaki şekildedir. Boy oranlarının karşısında azami ve asgari kaç kilo olmanızın gerektiğini belirtmektedir. Jandarma boy kilo tablosuna göre en az boy 166 cm en fazla 210 cm, en az kilo 52 kg en fazla 84 kg olma zorunluluğu göstermektedir. Tabi burada adaylar şunu sorabilir 166 cm boyum 84 kg kilom var elenir miyim? evet tabloya göre jandarma boy kilo endeksini sağlamadığınız için elenmiş sayılıyorsunuz.

jandarma-komutanligi-boy-ve-kilo-tablosu

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli