Jandarma Uzman Çavuş, Astsubay, Subay Boy ve Kilo Tablosu

Sıradaki içerik:

Jandarma Uzman Çavuş, Astsubay, Subay Boy ve Kilo Tablosu

e
sv

Sözleşmeli Er Maaşı 2022

257 okunma — 01 Mart 2022 17:32
sozlesmeli-er-maaslari-2022

Sözleşmeli erler, vatani görevlerini yapmak için belli bir ücret karşılığı istihdam edilen kişilere denir. Sözleşmeli er adayları ön sözleşme yaparak askeri eğitime alınırlar ve eğitimlerini tamamladıktan sonra yetkili komutanlıklar tarafından dört yıldan fazla olmamak kaydıyla en az üç yıllık sözleşme yaparlar. Bu sözleşmeleri takip eden sözleşmeler bir yıldan az ya da üç yıldan çok olmamak kaydıyla sözleşmeli er süresi yedi yıla kadar uzatılabilir. İyi bir maaş getirisi ve vatana hizmet etme fırsatı sunduğu için çoğu Türk gencinin sözleşmeli er mesleğiyle ilgili soruları vardır. Bu yazımızda sözleşmeli er olmak için gerekenler ve 2022 sözleşmeli er maaşları konusuna değineceğiz.

Sözleşmeli Er Olmak İçin Neler Gereklidir?

Sözleşmeli er olmak için gerekenler şöyle sıralanabilir:

  • Türk vatandaşı ve erkek olmak
  • En az ilkokul mezunu ya da yurt dışındaki dengi bir okuldan mezun olmak
  • 25 yaşını bitirmemiş olmak

Sözleşmeli Erlikten Memurluğa Geçiş Nasıl Olur?

Yedi yıl sözleşmeli er ya da erbaş olarak görev yapan kişilerden nitelik belgesi olumlu olanlar gereklilikleri karşıladıkları takdirde kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına atanabilirler.

Sözleşmeli Erlikten Astsubaylığa Geçiş Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli er ve erbaşlar, kendi kusurları olmaksızın herhangi bir sebepten sözleşmelerini feshettikleri ya da yenilemedikleri takdirde, gerekli şartları karşılıyorlar ise uzman erbaşlığa ya da astsubaylığa geçiş yapmak için başvuruda bulunabilirler. En az üç yıl görev yapmış olan sözleşmeli erler, müteakip sözleşme süresi içerisinde başvurularını yapabilirler. Başvuruları kabul edilen sözleşmeli erlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur ve uzman erbaş ya da astsubay olarak görevlerine devam ederler. Hangi sözleşmeli erlerin ya da erbaşların uzman erbaşlığa ya da astsubaylığa geçiş yapacağı ise kişinin nitelik belgesi, görev yeri, hizmet süresi, eğitim durumu, takdir ya da ceza durumu gibi etmenler göz önünde bulundurularak belirlenir. Sözleşmeli çavuşlar ise eğitim durumlarına bağlı olarak sözleşmeli erbaşlık görevine uzman çavuş rütbesiyle başlayabilirler.

2022 Sözleşmeli Er Maaşı Ne Kadardır?

2022 yılında, sözleşmeli er maaşları %30,5 oranında zam ile ortalama 5700 TL’ye kadar çıkmıştır. Elbette bu maaş, erin görev yaptığı yere göre değişiklik gösterecektir. Doğuda görev yapan bir er batıda görev yapan bir ere göre daha fazla alacaktır. Askerlerin alacakları maaş, görev yaptıkları yere bağlı olarak 5700 TL’den 14000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. 7 yıllık görev süresinin sonunda bir sözleşmeli erin alacağı tazminat ise toplamda 293.653 TL’dir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli