Sözleşmeli Er Güvenlik Araştırma Formu Nedir? Nasıl Doldurulur?

Sıradaki içerik:

Sözleşmeli Er Güvenlik Araştırma Formu Nedir? Nasıl Doldurulur?

e
sv

Uzman Erbaş Nitelik Belgesi Nedir?

277 okunma — 23 Şubat 2022 17:03
uzman-erbas-nitelik-belgesi-nedir

Uzman erbaş mülakatlarına giderken başvuru belgeleri arasında bulunan uzman erbaş nitelik belgesi, başvuru tarihiyle hala silah altında bulunan adayların komutanlarının veya üstlerinin dolduracağı bir belgedir. Bu belge görev yaptığı yerde üstlerinin ya da komutanının genel görüşleri ve adayın uzman erbaş adaylığına uygun olup olmadığını gösteren bir belgedir.

Uzman Erbaş Nitelik Belgesi Nasıl Doldurulur?

  1. Bu nitelik belgesi uzman erbaş olmak üzere müracaat eden personel için iki nüsha olarak tanzim edilir.
  2. 80 puanın altında not almış olanlara nitelik belgesi tanzim edilmeyecek, adaya tebliğ edilerek tebliğ belgesi şahsi dosyasına konulacaktır. Bu adaylar sınavlara gönderilmeyecektir. Ayrıca adaya ait başvuruyla ilgili herhangi bir belge, resmî evrak kanalı ile gönderilmeyecektir.
  3. Niteliklere heyet personelince ayrı ayrı 10 tam not üzerinden not verilir. Notlar tam sayı veya 1/2 kesirli olarak verilir. Kanaat hanesine “uzman çavuş/uzman onbaşı olmaya layıktır/değildir.” ibaresi yazılır. Heyet personelince; her niteliğe verilen notların ortalaması alınarak nitelik belgesinin son sütununa yazılır. Bölüm sonucu tam sayı çıkmazsa iki hane yürütülür. Verilen Notların ortalaması sicil tam notunun yüzde seksen (% 80) ve daha yukarısı olanlar onaylanır. Verilen Notlar aynı görev kadro yerine birden fazla istekli olduğunda sıralamaya tesir eder ve seçimde etkili olur.
  4. Heyet başkanı, teşkil edilen heyetin en kıdemli subayıdır.
  5. Nitelik belgesini doldurmaya yetkili heyet personeli, Uzman Erbaş Yönetmeliğinin ikinci bölüm dördüncü maddesinde belirtilen personeldir.
  6. Nitelik belgesinin onay makamı; müstakil Taburlarda, Tabur Komutanı, Alaylarda Alay Komutanı (Deniz ve Havada Eşidi), Müstakil Tabur ve Alay eşidi kurum amirliklerinde, Kurum Amiri; Tugay, Tümen, Kolordu ve Ordu (Deniz ve Havada eşidi) doğrudan bağlı birliklerinde ve karargâhlarında ve eşidi kurum amirliklerinde Kurmay Başkanı; Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı; Sahil Güvenlik Komutanlığı; MSB ve Gnkur.Bşk.lığı doğrudan bağlı birliklerinde ve karargâhlarında Personel Başkanlarıdır.

Uzman Erbaş Nitelik Belgesi

Uzman erbaş nitelik belgesi doldururken hemen altında bulunan not şeklinde ibareler şunlardır;

  • 80 puanın altında puan alan personele nitelik belgesi verilmez.
  • 3 aydan az çalışan ve hakkında kanaat oluşmayan adayın nitelik belgesi ‘Henüz bir kanaat edilmemiştir’ notu ile hazırlanır.
uzman-erbas-nitelik-belgesi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli