Sözleşmeli Er Başvuru Sonucu Sorgulama

Sıradaki içerik:

Sözleşmeli Er Başvuru Sonucu Sorgulama

e
sv

Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar ? Astçavuş Maaşı

111 okunma — 25 Mart 2022 18:33
yedek-astsubay-astcavus-maaslari

Yedek Astsubay maaşı ne kadar oldu? 2022 Zamlı Yedek Astsubay maaşları hakkında araştırmalar sıklıkla yapılmaktadır. Özellikle de Astsubay olmak isteyen insanlar bu konuyu çok merak etmektedir. Asker olmak isteyen gençler, Yedek astsubay maaşı ne kadar?  Yedek astsubay olma şartları nedir? gibi soruların cevaplarını arıyor.

2022 Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar?

2022 yılında yapılan zamlarla beraber Astsubay çavuş olarak göreve yeni başlayan bir yedek astsubay, 6 bin 800 TL maaş almaktadır. En yüksek Yedek Astsubay maaşı ise 14 bin 150 TL olarak belirlenmiştir Her devlet memurunda olduğu gibi medeni hali, kıdem aylığı, eğitim düzeyi, çocuk sayısı, görev yaptığı bölge gibi birçok faktör Yedek Astsubayların maaşını da etkilemektedir.

Nasıl Yedek Astsubay Olunur?

Üniversite mezunu olan kişiler, askerliklerini yedek astsubay olarak yerine getirebilirler. Bunun için her sene Milli Savunma Bakanlığı tarafından yedek astsubay alımı için bir duyuru yayınlanır ve bu duyuruda kaç kişi alınacağı açıklanır. Belirlenen şartları taşıyan kişiler Yedek Astsubay olmak için başvuruda bulunabilirler. Sınavlarını başarıyla geçtiği takdirde askerliklerini 12 ay boyunca yedek astsubay olarak yapacak olan kişiler, 2 aylık eğitim süresinden sonra görevlerine başlar ve 10 boyunca astsubay maaşı alarak askerliklerine devam ederler.

Yedek Astsubay Olma Şartları Neler?

Birçok meslekte olduğu gibi astsubay olabilmek için de belirli özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Astsubaylar rütbe olarak subaylardan kıdemsiz fakat er ve erbaşlardan kıdemli askeri rütbelilerdir. Astsubay olabilmek için taşımanız gereken şart ve nitelikler şunlardır;

  • En az 2 veya 4 senelik üniversite mezunu olmak,
  • 4 yıllık üniversite mezunları için, 28 yaşını tamamlamamış olmak,
  • 2 yıllık üniversite mezunları için, 26 yaşını doldurmamış olmak,
  • Vücut sağlığının yerinde olması ve fiziksel yapısının kusursuz olması,
  • Vücutta dövme, iz, çizik gibi izlerin olmaması,
  • Erkeklerde en az 164 cm boy olması,
  • Daha önce herhangi bir nedenle TSK’den çıkarılmamış olmak
  • Kadınlarda en az 1.58 boy olması,
  • Bu şartları yerine getiren adaylar askeri hastanelerden yedek astsubay olmasında herhangi bir sakınca olmadığında dair bir rapor alması durumunda sınavlara girmeye hak kazanırlar.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli